Pakaitinis naudojimasis nuosavybe (ang. time-shares), atostogų klubai, laisvalaikio kreditai, „nemokamos“ atostogos ir kelionės čekiai – tai tik keletas pasiūlymų, kuriais gali pasinaudoti vartotojai, planuojantys atostogas arba jau leidžiantys jas saulėtuose ir gražiuose kurortuose. Ilgalaikių atostogų produktų sutarčių sudarymo ir nutraukimo aspektus sunku suprasti, todėl vartotojai gali priimti sprendimus, dėl kurių vėliau gailėsis, tačiau negalės pakeisti. Europos vartotojų centrų tinklas ECC-Net parengė ataskaitą ir patarimus vartotojams, kurie padės susivokti pakaitinių produktų sutarčių labirintuose.
ES teisė apsaugo vartotojus, kurie įsigija pakaitinio naudojimosi patalpomis ar ilgalaikių atostogų produktus, tačiau svarbu ir patiems vartotojams žinoti, ko reikalauti iš tokių produktų pardavėjų. Pastaraisiais metais pastebimas besikeičiantis produktų asortimentas bei naujos pardavimo technikos, todėl situacija dar sudėtingesnė.
ECC-Net gali padėti. Tinklas atliko tyrimą, kuris atskleidė pagrindines pakaitinių produktų srities problemas ir padėjo nustatyti aspektus, į kuriuos turi atkreipti dėmesį vartotojai, valdžios institucijos ir kiti suinteresuoti subjektai. Tyrimo ataskaitą ir svarbiausių patarimų sąrašą vartotojai gali rasti kiekvienos ECC-Net organizacijos tinklapyje.
Keturi patarimai, kurie padės išvengti rūpesčių:
- Nieko nepasirašykite jei nesate įsitikinęs, kad norite įsigyti konkretų produktą. Paskubomis nepasirašykite jokių sutarčių. Pardavėjas jums turi suteikti visą esminę informaciją ir laiko su ja susipažinti prieš pasirašant sutartį.
- Jei persigalvosite, turite teisę per 14 dienų atsisakyti sutarties, nemokėdami jokių papildomų mokesčių.
- Jei kažkas atrodo pernelyg gerai, kad būtų tiesa, greičiausiai taip ir yra. Neretai kurortuose platinamos nutrinamos kortelės, kuriose nurodoma, kad laimėjote prizą. Tačiau norėdami jį gauti, turite apsilankyti biure ir išklausyti trumpą pristatymą, kuris virsta tiesioginiu tam tikro produkto pardavimu, kai vartotojas verčiamas pasirašyti sutartį, nesuteikiant galimybės apsvarstyti jos sąlygų.
- Pirmiausiai perskaitykite, po to mokėkite. Jums negali nurodyti sumokėti užstatą. Pasiimkite sutartį namo ir atidžiai perskaitykite, prieš ją pasirašydami.
Reikia daugiau informacijos?
Parengta ne tik ECC-Net ataskaita dėl pakaitinio naudojimosi sutarčių aspektų, tačiau Europos Komisija peržiūrėjo ir šiuo metu taikomų teisės aktų veikimą (Direktyva 2008/122/EB (Pakaitinio naudojimosi direktyva).
10 svarbiausių patarimų vartotojams rasite čia.