„Juodasis penktadienis“ – Europos ir net pasaulinio masto apsipirkimo reiškinys, viliojantis ypatingomis kainomis ir nuostabiais pasiūlymais. Tačiau ne visi reklamos pažadai išsipildo. Siūlome septynis patarimus saugesniam „Juodojo penktadienio“ apsipirkimui, kurie leis jums atskirti dėmesio vertus pasiūlymus nuo kitų.
1. Naujas plaukų džiovintuvas neturėtų sugesti taip greitai
Nesvarbu, ar pirkote per „Juodąjį penktadienį“, ar bet kurią kitą dieną, jūs turite teisę į prekes, kurios tarnauja ilgai. Europoje jūsų apsaugą užtikrina teisinė garantija, galiojanti net ir prekėms su nuolaidomis. Tad jei paaiškėja, kad įsigytas plaukų džiovintuvas ar kitos prekės yra nekokybiškos, jūs pirmiausiai turite teisę į pataisymą arba pakeitimą, o jei tai nėra įmanoma – pinigų grąžinimą per du metus nuo prekės gavimo momento.
2. Pirkimas internetu suteikia galimybę grąžinti prekes
Pirkdami internetu, jūs neturite galimybės išbandyti prekių parduotuvėje. Ar tai būtų kelnės, ar ausinės, jums svarbu, kad tiktų dydis. Jeigu nepataikėte, žinokite, kad jūs turite teisę grąžinti savo pirkinius per 14 dienų be jokios priežasties. Rekomenduojame apie savo apsisprendimą pranešti pardavėjui raštu. Atkreipkite dėmesį, kad tam tikri daiktai, pvz., internetu užsakyti kelionės bilietai, greitai gendantys produktai, tokie kaip maistas, ir personalizuoti daiktai, pvz., graviruotas papuošalas, gali būti negrąžinami.
3. Patikima internetinė parduotuvė siūlo daugiau nei tik išankstinį apmokėjimą
Internetinės parduotuvės turi laisvę pasirinkti mokėjimo metodus, kuriuos siūlo. Jos privalo informuoti klientus apie galimus mokėjimo variantus prieš pateikiant užsakymą. Atsargiai vertinkite parduotuves, kurios priima tik išankstinius mokėjimus. Jei kils problemų su preke, blogiausiu atveju galite prarasti pinigus. Europos teisė nustato, kad už paprastai naudojamus mokėjimo metodus, tokius kaip kredito kortelė, SEPA tiesioginis debetas ir SEPA banko pavedimas, neturėtų būti taikomi papildomi mokesčiai.
4. Mokėkite patikimai: mokėjimus kredito kortelėmis galima atšaukti
„Juodasis penktadienis“ gundo viliojančiais apsipirkimo pasiūlymais, tačiau labai svarbu išlikti budriems ir neužkibti ant sukčių kabliuko. Viena pagrindinių rekomendacijų, kaip apsisaugoti – mokėti kredito kortele. Kredito kortelės suteikia galimybę atšaukti mokėjimus pasinaudojant pinigų susigrąžinimo (angl. chargeback) procedūra, kai susiduriate su sukčiavimu ar klaidingai sudubliuotais mokėjimais. Pirmiausiai turėtumėte pabandyti išspręsti problemą su prekybininku, o jei to padaryti nepavyksta, susisiekite su savo banku ir pradėkite pinigų susigrąžinimo (angl. chargeback) procedūrą.
5. Per gerai, kad būtų tiesa: saugokitės to pigaus megztinio
Ar pastebėjote internetines parduotuves, kurios parduoda drabužius neįtikėtinai žemomis kainomis, kiekvieną prekę pateikdamos visomis vaivorykštės spalvomis? Greičiausiai parduotuvė praktikuoja taip vadinamą „dropshipingą“ (angl. dropshipping), kuris teoriškai yra legalus, bet gali turėti trūkumų klientams. Prekės dažniausiai atkeliauja iš trečiųjų šalių, o tai gali sukelti problemų, jei reikės jas grąžinti. Be to, jos gali neatitikti Europos sveikatos ir kokybės standartų ir kelti pavojų.
6. Internetinės parduotuvės naudoja „beveik išparduota“ taktiką, kad pajustumėte spaudimą pirkti
Tai yra dažnai naudojama daugelio internetinių parduotuvių taktika: pranešimai kaip „beveik išparduota“, „dešimt kitų pirkėjų turi šį produktą savo pirkinių krepšelyje“ arba „liko tik 3 vienetai“. Šios manipuliacinės rinkodaros strategijos vadinamos tamsiosiomis schemomis (angl. dark patterns), kurios skirtos paveikti jus skubiai nuspręsti pirkti. Bet ar pasiūlymas iš tiesų yra toks puikus, kaip atrodo, jei neturite daugiau laiko apie jį pagalvoti? Mes raginame vartotojus atpažinti šias manipuliacijas ir nepriimti skubotų sprendimų. Jei ir rodys, kad prekės išparduotos, prisiminkite, kad kitur gali būti alternatyvūs, dar pigesni pasiūlymai.
7. Išlikite ramūs ir saugokite gamtą
Mūsų paskutinis patarimas gali atrodyti visiems suprantamas dalykas, bet jo svarba negali būti nuvertinta. „Juodasis penktadienis“ dažnai simbolizuoja perteklinio pirkimo, vienkartinio naudojimo kultūrą ir didėjančius CO2 išmetimus dėl prekių pristatymo. Kitais žodžiais tariant, tai yra juoda diena aplinkai. Todėl primename – kiekvienas jūsų nenupirktas daiktas saugo ne tik jūsų piniginę, bet ir aplinką.